המעון הייחודי של מיחא ירושלים

שילוב בגן מיתרים

במיחא ירושלים קיים מעון יום שיקומי יחודי שבו אנחנו נותנים שירות לכל ילד עם לקות שמיעה מגיל חצי שנה ומעלה.

בבסיס גישתו של מיחא ירושלים עומדת המטרה לשלב ילדים עם לקות שמיעה בחינוך הרגיל ובחברה השומעת. לכן, ילדים המתקבלים ל"גן מיתרים" מתרגלים מגיל צעיר מיומנויות חברתיות ותקשורתיות אשר יעזרו להם בכך.

גן מיתרים פועל כמו גן רגיל, ומאפשר לילדים עם לקות שמיעה להימצא בסביבה שומעת מגיל צעיר אך במקביל להנות מסביבה מוגנת, הלוקחת בחשבון את צרכיו ההתפחותיים השונים והייחודיים ללקות השמיעה שלו, ולרכוש מיומנויות רבות להם הוא זקוק כדי להשתלב בצורה עצמאית בגיל מבוגר יותר. בשנה האחרונה, בשל ריבוי פניות וגדילה של כמות הילדים, פתחנו תינוקייה, המאפשרת לתינוקות המתקבלים למעון להנות מסדר יום מותאם לצרכיהם.

 כחלק מהסדר יום  של הילדים, נבנית תכנית שילוב פרטנית לכל ילד, והם משתלבים במעון של ילדים שומעים הנמצא בצמוד למעון יום שיקומי של מיחא. לאורך כל שנות השיקום  במיחא מושם דגש על פיתוח שמיעה, שפה ודיבור כאמצעים לפיתוח עצמאות ויכולת להשתלב בקהילה, אך גם מתורגלות מיומנויות תקשורתיות, חברתיות, רגשיות, קוגנטיביות, ומוטוריות על מנת לצייד כל ילד וילד בכל הכלים אשר יאפשרו לו שילוב מוצלח במסגרת ליד הבית בגיל מבוגר יותר, כשיהיה בשל ומוכן לכך.

תכנית לימודית – לכל ילד קיימת תוכנית אינדוידואלית שמתאימה לצרכים שלו ומרוכזת על ידי "רכזת טיפול".  הקבוצה קטנה והצוות רב, מה שמאפשר לראות כל ילד ולאפשר לו מקום לצמוח ולהתפתח ובעיקר לקבל מענה לצרכיו הרגשיים וההתפתחותיים. בעקבות המחקרים האחרונים המוכיחים את חשיבות העבודה הכוללנית עם ילדים בגיל הרך, אנחנו עובדים על כל תחום לימוד עם כל ילד.

הגננת בונה תוכנית כוללת, יחד עם הרכזת טיפול ובשיתוף עם כל הצוות הפרא רפואי – קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פיזיוטרפיסטית, מטפלת בתנועה ועוד'. כיום, עובדים במיחא 40 אנשי צוות.

מתקיימות כל שבוע ישיבות צוות המאפשרות להגיע לתיאום מרבי בין כל הצוות ולהסתכלות רחבה ביותר על הילדים.

שיטת העבודה העיקרית הנה השיטה האוראלית, המלמדת את הילדים לדבר בשפה אוראלית ולהפיק את המירב מהמכשירי שמיעה. היות ואין גישה אחת שיכולה להתאים לכל ילד, מיחא ירושלים רואה כמחוייבות שלה לבדוק לגבי כל ילד וילד מהי הגישה המתאימה לו ביותר ולהתאים את הגישה לילד.

קיים במיחא ירושלים תא אקוסטי, ובמסגרת שהותו במעון, הילד עובר בדיקות שמיעה. העובדה שהורים אינם צריכים לפספס יום עבודה לבדיקות שמיעה, שזמן הבדיקה קבוע בהתאם לרגע מתאים לילד ושהוא מכיר את הצוות העובד איתו, תוצאות הבדיקות הנערכות במיחא הן לרוב אמינות וטובות יותר מהבדיקות הנערכות במכוני שמיעה.

 יש לנו גם בנק להשאלת מכשירי שמיעה, וכל ילד במעון זכאי לקבל מכשירי שמיעה להשאלה

כחלק מפעילות המעון, מתקיימים במיחא ירושלים חוגים שונים – מוסיקה, ריתמיקה, טיפול באמצעות בעלי חיים וגינון.

כתהליך טבעי של רכישת שפה, וכדי לכבד את הגיל הצעיר של ילדי המעון, שיעורים רבים מתקיימים במעון עצמו, וכחלק מפעילות יום יומית שגרתית.

מתקיימות שיחות הורים כל שלושה חודשים על מנת לשתף את ההורים במידה מירבית לתכנית הלימודית של הילדים. בנוסף, מתקיימים ערבי הורים מספר פעמים בשנה, הרצאות, ומסיבות לעיתים קרובות על מנת לאפשר את הידוק הקשר בין המעון להורים וליצור קבוצת תמיכה טבעית בין הורי המעון. בנוסף, ההורים מוזמנים להגיע למעון בתדירות גבוהה כדי להצטרף לילדם בשיעורים של קלינאיות תקשורת ולדון עם רכזת הטיפול בתכנית הכללית של ילדם.

מטרתנו במעון מיתרים הנה לאפשר לילד עם לקות שמיעה לגדול בסביבה טבעית אך מוגנת, להעשיר את יומו אך לכבד את קצב גדילתו, ואת צרכיו הרגשיים.

מבחינת הילד, הוא מגיע לגן רגיל, עם סדר יום רגיל, חברים, צעצועים וחוגים. מבחינת הוריו, הם יכולים להיות הורים ולסמוך על הצוות של מיחא שידאג לצייד את ילדם בכל הכלים בהם הוא צריך להתפתח ולצמוח. ובמחינתנו? אנחנו מודים לכל הורה והורה על שמאפשר לנו להיות חלק מהתהליך המדהים של גדילת ילדו ונותנים את המקסימום כדי שכל יום יהיה עשיר, מהנה מוגן ואוהב 🙂